back to top

Ferie

Kościół, historia, Msze święte, uroczystości

Drewniany kościół Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata w Murzasichlu – perełka podhalańskiej architektury drewnianej

Najpiękniejszą budowlą w uroczej miejscowości Murzasichle w okolicach Zakopanego jest drewniany kościółek pod wezwanie Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata. Stanowi on perełkę architektury drewnianej w stylu podhalańskim charakterystycznej dla tej malowniczo położonej wioski. To miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta przybywający do Murzasichla. To jeden z najciekawszych przykładów współczesnej sakralnej architektury drewnianej nie tylko na Podhalu, ale w całej Polsce.

Historia drewnianego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata w Murzasichlu

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata w Murzasichlu budowany był w latach 1954 – 1957. W jego budowie brali udział społecznie mieszkańcy Murzasichla oraz kilku okolicznych miejscowości: Budzowego Wierchu, Majerczykówki i Małego Cichego. Budowa tej świątyni nie odbyłaby się, gdyby nie bezpośrednie zaangażowanie głównego organizatora tego przedsięwzięcia – Wojciecha Łukaszczyka „Morcinka” z Murzasichla – późniejszego pierwszego kościelnego. Warto także wspomnieć, że świątynia ta powstawała w atmosferze nielegalności i represjonowania budowniczych przez władze komunistyczne. W związku z tym jego budowa jest świadectwem odwagi, sprytu i bezkompromisowości jego budowniczych. Architektem oraz projektantem wnętrza drewnianego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata był inż. Józef Łukaszczyk „Tady” z Murzasichla, sprawował on również regularny nadzór nad jego budową. Budorzami tej świątyni byli cieśle z Murzasichla oraz Kościeliska pod kierownictwem Jana Stopki „Faktora”.

Architektura i wyposażenie drewnianego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata w Murzasichlu

Znajdujący się w centrum Murzasichla przy ulicy Sądeckiej kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata w całości zaprojektowany został przez jedną osobę, architekta Józefa Łukaszczyka „Tadego” z Murzasichla. Był on osobą, która opracowała projekt zarówno bryły budynku, jak i jego wnętrza. Jest to kościół trójnawowy, trójprzęsłowy, pseudobazylikowy. Po zachodniej stronie budynku nawa główna świątyni przechodzi w trójbocznie zamknięte prezbiterium. Boczne nawy są węższe i niższe od nawy głównej. Przęsło środkowe poszerzono o prostokątne kaplice boczne. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata stanowi jeden z najwspanialszych przykładów współczesnej sakralnej architektury drewnianej na Podhalu i w całej Polsce.

Ten drewniany kościółek pokryty został gontem, a jego dach wykonany z ciemnego drewna schodzi do samej ziemi. Budynek nad drzwiami wejściowymi od frontu ozdobiony został małym daszkiem wykonanym z jasnego drewna. Kościółek posiada także od wschodniej strony drewnianą wieżę z niewielkim krzyżem ufundowaną przez doktor germanistyki Panią Nowicką, która podczas II wojny światowej straciła męża i syna z rąk Niemców. Pod tą wieżą prowadzi główne wejście do świątyni przez kruchtę. Kolejna niewielka wieżyczka znajduje się również z tyłu budynku. Świątynia otoczona została estetycznym, eleganckim ogrodzeniem kamienno-drewnianym, które stylistyką nawiązuje do architektury samego budynku. Przy kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata znajdują się także dzwonnica, którą zaprojektował architekt Józef Łukaszczyk w 1979 roku a wykonali miejscowi górale.

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata w Murzasichlu posiada bardzo piękne, bogate wyposażenie i zdobienia wewnętrzne. Najważniejszym, centralnym obiektem świątyni jest ołtarz główny, który stanowi kopię w skali 1/3 trzynastowiecznego tryptyku z Opatówka. A jego oryginał podziwiać można w Muzeum Narodowego w Warszawie. Warto wspomnieć o tym, że fundatorami tego ołtarza byli przede wszystkim wczasowicze przybywający do Murzasichla, a także jego mieszkańcy. Na powstanie tego działa sztuki duży wpływ miał również profesor Uniwersytetu w Quebec w Kanadzie – ks. dr Janusz Chwaluczyk. Ołtarz poświęcił Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Tryptyk ten jest obrazem namalowanym temperą na desce. W jego środkowej części znajduje się wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, natomiast w bocznych skrzydłach wizerunki świętych biskupów patronów Polski, w lewym św. Wojciecha, a w prawym św. Stanisława. Tabernakulum w tym ołtarzu wykonane zostało na wzór tradycyjnej skrzyni podhalańskiej. Jest ono złocone i pokryte motywami lilii złotogłów.

Boczna kaplica południowa wyposażona została w Ołtarz Serca Jezusowego, który wykonał w latach 30-tych XX wieku Roman Olszowski, nauczyciel Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem dla Szpitala Miejskiego w Zakopanem. Ołtarz ten odnaleziony został w magazynach szpitalnych przez architekta w roku 1978 i sprowadzony do Murzasichla. Boczna kaplica północna zaopatrzona została w Ołtarz Męki Pańskiej, a jego autorem, podobnie jak sceny na tęczowym łuku przedstawiającym Chrystusa na krzyżu o postacie Matki Bożej oraz św. Jana Apostoła, płaskorzeźby Matki Bożej na ścianie prezbiterium, drewnianej figury Matki Bożej na zewnętrznej ścianie i rzeźbionej Piety jest znakomity rzeźbiarz ludowy, Józef Janos z Dębna. Witraże, a także stacje drogi krzyżowej wykonał inny znakomity artysta ludowy Jan Jachymiak z Tylmanowej.

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata w Murzasichlu – Msze Święte, uroczystości

Msze Święte w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata odbywają się w soboty o godzinie 18:00, a w lipcu i sierpniu także o 19:30 oraz w niedziele i święta o godzinach 8:00, 11:00, 17:00, a w lipcu i sierpniu także o 20:00. W sezonie letnim przy ładnej pogodzie odbywają się także Msze Święte na zewnątrz, na wolnym powietrzu. W pierwszą niedzielę po 22 sierpnia odbywa się odpust parafialny. Niektóre Msze Święte oraz ważniejsze uroczystości kościelne uświetniają występy ludowych zespołów regionalnych z Murzasichla.

Kościół Rzymskokatolicki pw. NMP Królowej

ul. Sądelska 60, 34-531 Murzasichle
Tel: 18 201 63 24

Murzasichle
bezchmurnie
8.9 ° C
9.6 °
8 °
48 %
2.5kmh
0 %
pt.
12 °
sob.
18 °
niedz.
16 °
pon.
18 °
wt.
9 °
Popularne