1.8 C
Murzasichle
środa, 4 sierpnia, 2021

Wakacje

Historia Murzasichla

Murzasichle to miejscowość, której historia sięga aż do 1630 roku. Jednak przez długi czas, aż do czasów II Wojny Światowej, istniały tu dwie miejscowość Mur oraz Zasichła, tworzące jedną gromadę. Silnie ze sobą powiązane, jednak oddzielne.

Według legendy, około 400 lat temu przybył w to miejsce niejaki Łukasz Sądelski, który uciekał przed prawem pańszczyźnianym. Zatrzymał się on w miejscu dzisiejszej Capówki, która nosiła wówczas nazwę Cyryl. Wraz ze swymi 4 synami zbudował domek z „pnioka”, czyli w gwarze góralskiej ze ściętych okrąglaków. Sądelski i jego synowie byli ludźmi silnymi, wysokimi i dobrze zbudowanymi , w związku z czym miejscowa ludność od słowa siła nazwała ich „Sichłą”. Łukasz swoich synów nazwał Łukaszczykami i ponoć stąd wywodzi się jedno z najpopularniejszych nazwisk w Murzasichlu – Łukaszczyk. Mówi się również, że nazwa Zasichła pochodzi od nazwy rzeki Sichła, a Zasichła to miejsce znajdujące się za rzeką Sichłą, czyli za Sichłą.

W miejscu, gdzie znajduje się Mur, w okolicach Stasikówki było kilka domów. Mieszkańcy tej okolicy chcieli utworzyć wspólną gromadę wraz z mieszkańcami Sichły. Wydarzyło się tam jednak nieszczęście i w skutek epidemii poumierali w tej osadzie wszyscy ludzie. Stąd od słów „Mor”, „Pomór”, które oznaczają śmierć, miejsce to nazwano Mur.

Przez długi czas wioski te Mur i Zasichła były ze sobą powiązane, lecz stanowiły odrębne jednostki administracyjne. Często jednak stosowano połączenie w mowie oraz w piśmie: Mur-Zasichła. Dopiero po II Wojnie Światowej miejscowości te zostały oficjalnie połączone i nadano im nazwę Murzasichle.

Inni twierdzą, że ta nietypowa dla polskich miejscowości nazwa wywodzi się z dialektu romańskich plemion Wałochów zamieszkujących tereny dzisiejszej Rumunii, a którzy przybyli w te okolice w XV – XVII wieku, przemieszczają się na zachód wzdłuż pasma Karpat na zachód. Pozostawiali oni po sobie mnóstwo nazw, które są niezrozumiałe dla nas. Według tej tradycja nazwa Murzasichle oznacza wieś za bagnem lub lasem. W istocie, Murzasichle jest oddzielone od doliną Porońca Poronina, którą wypełniają torfowiska i lasy.

I wersja :

Głosi podanie, że mniej więcej 400 lat temu przyszedł z okolic Nowego Sącza
człowiek nazwiskiem Łukasz Sądelski. Przybył tutaj, aby znaleźć schronienie
przed ścigającym go prawem pańszczyźnianym. Zamieszkał na terenie dzisiejszej
Capówki, którą wówczas nazywano Cyryl. Zbudował z pomocą swoich 4 synów domek
z pnioka, co w tutejszym języku górali oznacza budowę z okrąglaków, ściętych
z pomocą siekiery i piły. Szpary między okrąglakami uszyli mchem leśnym.
Synowie Sądelskiego, jak również sam ich ojciec, byli ludźmi dobrze zbudowanymi,
wysokiego wzrostu i niebywałej siły, i stad okoliczni górale zwali ich sichłą,
od słowa siła. Łukasz swoich synów Łukaszczykami i stąd wywodzi się nazwisko
tak często spotykane w Murzasichlu – Łukaszczyk.

W okolicy dzisiejszego Muru przy Stasikówce było kilka, podobno sześć domów. Mieszkańcy tej osady chcieli utworzyć gromadę z mieszkańcami Sichły. Stało się tam nieszczęście na skutek jakiejś epidemii, umarli tam ( na Murze ) wszyscy ludzie i stąd od słowa oznaczającego śmierć, a więc – mor, albo pomór, osadę tę nazywano Mur. – Długo aż do czasów II Wojny Światowej, Mur i Zasichła stanowiły jedną gromadę, mieszkańcy
Muru sprawy gminne załatwiali u sołtysa w Murzasichlu. Te dwie wioski łączono w pisowni w ten sposób : Mur-Zasichła. Po II Wojnie Światowej , gdy Mur przyłączono administracyjnie do gromady Stasikówka, Schla otrzymała nazwę dzisiejszą – Murzasichle.

II wersja :

Mniemanie, jakoby nazwa ta pochodziła od jakiegoś Tatara Murzy, jest tylko
legendą Murzasichle jest nazwą łączoną, jednak z wielu tego typu dość popularną
na Podhalu. Nazwa Murzasichle składa się z trzech części : mur – za – sichle.
Mur – to dawna nazwa wsi, również występująca w tym rejonie. „Sichła” oznacza według jednych źródeł podmokły las, według innych : mgły czy opary siedzące
w dolinie lub nad bagnami, torfowiskami itp.

Cała nazwa jest zapożyczona z rumuńskiego dialektu Wałochów, których osadnictwo rozprzestrzeniało się w XV – XVII wieku, z terenów dzisiejszej Rumunii wzdłuż grzbietu Karpat na zachód, pozostawiając na tych terenach mnóstwo nazw, dzisiaj niezrozumiałych dla nas. A zatem Murzasichle, to po prostu wieś za jakimś bagnem czy lasem. Istotnie
Murzasichle oddzielone jest od Poronina doliną Porońca, w której są torfowiska i lasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Murzasichle
bezchmurnie
1.8 ° C
2.8 °
0.6 °
51 %
7.2kmh
0 %
pt
5 °
sob
10 °
nie
10 °
pon
12 °
wt
7 °

Reklama

Popularne